Bitcoinem se platit nedá. NE, tohle už neplatí. Bitcoin Lightning Network: Co to je a jak to funguje?
- Tomáš Velek
- 21. 6. 2024
- Minut čtení: 3
Základní fungování blockchainu a metoda Proof of Work
Transakce na první vrstvě bitcoinového blockchainu, označované jako on-chain transakce, mají několik omezení. Nejvýznamnější z nich je velmi nízká propustnost této vrstvy, která dokáže zpracovat přibližně jen 20 transakcí za vteřinu, přičemž reálná čísla jsou ještě nižší. Pro srovnání, dva největší platební giganti, Visa a MasterCard, zvládnou zpracovat mnohonásobně více transakcí za vteřinu (v průměru Visa asi 1700, MasterCard kolem 5000). Navíc tito giganti dokáží potvrdit platbu během několika vteřin, zatímco u Bitcoinu se transakce nejprve řadí do bloků a ověření probíhá až po vytěžení bloku, což trvá přibližně 10 minut. Odborníci doporučují čekat na připojení alespoň tří dalších bloků, aby byla transakce považována za skutečně ověřenou a bezpečnou proti podvodům.
Dalším zásadním problémem je vysoká nákladnost této metody a nejistota, že bude vaše transakce okamžitě zahrnuta do vytěženého bloku (záleží na výši nabízeného poplatku a kapacitě bloku). Může se stát, že potvrzení transakce trvá i několik hodin či dnů. Průměrná kapacita bitcoinového bloku je aktuálně kolem 1,7 MB, což znamená, že pojme jen omezený počet transakcí. Těžaři upřednostňují transakce s vyššími poplatky, a tak mohou transakce s nízkým nebo žádným poplatkem zůstat dlouho nezařazené. Pokud tedy chce někdo mít jistotu rychlého potvrzení transakce, je nucen zaplatit vyšší poplatek za zpracování.
Lightning Network
Bitcoin Lightning Network vznikla jako odpověď na problémy s používáním Bitcoinu pro malé, každodenní platby. Bitcoinová blockchain technologie je skvělá pro velké transakce, kde je důležité mít záznam o transakci, který je neměnný a zabezpečený decentralizovaným systémem. To poskytuje vysokou úroveň bezpečnosti a nepopiratelnosti. Nicméně, pro malé platby, jako je vstupné, jídlo nebo pití, je tento systém nepraktický kvůli několika nevýhodám.
Představte si situaci, kdy si na sportovním zápase chcete koupit občerstvení a zaplatit Bitcoiny. V ideálním případě by vám prodejce dal občerstvení a počkal na potvrzení transakce, což může chvíli trvat. V reálném světě by ale prodejce pravděpodobně čekal na potvrzení transakce předtím, než vám občerstvení předá, což by znamenalo, že vám mezitím uteče zbytek zápasu a budete hladoví.
Tento problém je spojen s tzv. dvojí útratou. Prodejce se chce vyhnout situaci, kdy byste mohli současně poslat dvě identické platby – jednu jemu a druhou na svou vlastní peněženku – a těžaři by soutěžili o to, která transakce bude potvrzena jako první. Pokud by byla potvrzena vaše transakce na vlastní peněženku, prodejce by nedostal nic.
Dalším problémem jsou poplatky za transakce, které jsou součástí každé bitcoinové transakce. Tyto poplatky mohou být vyšší než cena samotného občerstvení, což by znamenalo, že za párek s pivem zaplatíte dvakrát.
Lightning Network je řešení, které umožňuje drobné transakce potvrzovat v reálném čase s nízkými poplatky a zároveň funguje v rámci bitcoinového blockchainu. Je to v podstatě druhá vrstva na blockchainu, která zvyšuje škálovatelnost Bitcoinu. Umožňuje uživatelům platit Bitcoiny i za malé nákupy efektivněji.
Lightning Network funguje jako soukromý účet mezi dvěma stranami. Například, pokud často nakupujete v jednom obchodě, můžete si s tímto obchodem zřídit společný účet v síti Lightning Network. Nemusíte zapisovat každou jednotlivou transakci do blockchainu – místo toho se transakce evidují pouze v rámci tohoto společného účtu. Když se rozhodnete účet uzavřít, zaznamená se do blockchainu pouze konečný stav účtu jako jedna transakce.
Tímto způsobem se snižují transakční poplatky a zároveň se zvyšuje anonymita, protože v blockchainu nebude záznam o všech jednotlivých platbách. To je výhodné, protože nikdo nechce, aby navždy zůstalo zaznamenáno, že jste si koupili pizzu a zaplatili za ni Bitcoiny.
Pokud však chcete někde něco nakoupit jednorázově, nevyplatí se vám takový kanál otevírat. Neznamená to však, že si nemůžete dopřát kávu a nezaplatit za ni Bitcoiny.
Existuje řada správců platebních kanálů Lightning Network, kteří dokonce nové sítě kanálů. Jejich zájmem je propojovat jednotlivé uživatele a přeposílat transakce. I když to nedělají úplně zadarmo, poplatky dosahují jen jednotky, či desetiny jednoho satoshi (dílčí mince bitcoinu – obdobně jako haléře u korun). Jejich činnost však výraznou měrou přispívá k zvětšování a zprůchodňování celé sítě. Kritici namítnou, že tím dochází k centralizaci, ale není tomu tak. Jednak přes uzly prochází jen informace o nutnosti platby (bez podrobností) a druhak lightningová síť je globální síť, ve které může uzly vytvářet kterýkoliv účastník.
Pro představu výše poplatků.
Prostředek směny
Bitcoin tedy plní důležitou vlastnost peněz, krom toho že uchovává kupní sílu v čase, tak je i prostředkem směny. Po právu mu tuto vlastnost dlouho nepřičítali jeho kritici, protože platby on-chain Bitcoinem byly náročné na čas a drahé, jinak řečeno neproveditelné v rámci klasických plateb v obchodě a podobně.
Jak je to uživatelsky?
Dnes je tedy jen stačí mít staženou Bitcoin lightning network peněženku jako aplikaci v mobilu a celý systém jak funguje na pozadí úplně nepotřebujete chápat, peněženkou nascenujete qr kód a a dáte odeslat tak jak to znáte z mobilního bankovnictví.
Pro Bitcoin není důležité jen aby rostl na ceně ale i to aby rostl jako technologie. Lightning Network je za mě nejdůležitější nadstavba pro masovou adopci Bitcoinu.